Search

O rynku książki

W jaki sposób książka trafia na naszą półkę? Nie wystarczy, że autor zaniesie ją do wydawcy. Posłuchaj o kulisach rynku książki: o partnerstwie z biznesem, wydawnictwach, redaktorach, agentach i strategiach. To seria na przecięciu socjologii, ekonomii i kultury.

Podcast

Co znajdziesz w Raporcie? Wywiady z artystami i artystkami,  rozmowy wokół rynku książki i sztuki. Ale nie tylko.

Źródło

W tej serii posłuchasz o tym, za co nagradza się współczesną literaturę. Rozmawiam z organizatorami, jurorami i twórcami nagród oraz festiwali literackich. Czego szukają? Czego oczekują od autorów? Czego oczekuje publiczność?

Światy

W najnowszej serii Światy rozmawiam ze specjalistami i specjalistkami od literatur z zakątków globu: zdałam sobie sprawę, że o nich, mimo bycia literaturoznawczynią i krytyczką literacką, wiem najmniej. Dlatego też głos oddaję tu ekspertkom i ekspertom: proszę gości o listę lektur, a potem zderzam swoją perspektywę laiczki z wiedzą i zajawą rozmówcy/rozmówczyni.

Błysk: solo o książkach

Błysk to seria o tym, co najnowsze. Ale nie tylko. Opowiadam o literackich premierach, przekładach, kontekstach. Czasem o przykurzonych klasykach. O własnych zachwytach. Posłuchaj raportu z literatury bieżącej

Polecane

#29 Grzegorz Jankowicz: Literatura jako rzeczywistość. Jak czytać, żeby przetrwać?

Gdzie dziś, w sferze naszych działań indywidualnych i społecznych, znajduje się literatura? Razem z Grzegorzem Jankowiczem, filozofem literatury, krytykiem literackim, eseistą i dyrektorem programowym Conrad Festival stajemy wbrew bezsilności, zadając sobie pytanie o to, co może dać nam literatura? No i - w jaki sposób Kafka korzystałby z Facebooka? I dlaczego bał się snu?

#28 Przemek Dębowski: "Czas weryfikuje wartość literatury". O 15. latach Karakteru

W 2023 roku Karakterowi, najbardziej znanemu wydawnictwu niezależnemu, wybija 15. lat działalności na rynku. To również 15. lat zmian społecznych, politycznych i kulturalnych. O wszystkim tym opowiada jeden z trojga założycieli - Przemek Dębowski.

#27 Susan Sontag who? Czyli o co chodzi z ostatnią ikoną humanistyki

Susan Sontag - ikona, despotka, ostatnia wielka gwiazda humanistyki?

#26 WSTYD. Jak działa i skąd się bierze? O płci, klasie i rasie z dr Pauliną Małochleb

Razem z dr Pauliną Małochleb - krytyczką, akademiczką, uważną czytelniczką i twórczynią @ksiazkinaostro - rozmawiamy o WSTYDZIE.

#24 Długo i na temat: O "Jak płakać w miejscach publicznych" Emilii Dłużewskiej, czyli jak ocenić książkę "na ważny temat" i dlaczego promocja to nie krytyka.

Tym razem zapraszam Was do pierwszego odcinka "interwencyjnego", czyli opowieści o książce Emilii Dłużewskiej "Jak płakać w miejscach publicznych". Mojego materiału możecie posłuchać na Spotify, w Apple Podcast innych platformach streamingowych

#23 Ryszard Koziołek: literatura jako technologia antropologiczna

Tym razem, przy okazji poznańskiego spotkania, rozmawiam z profesorem Ryszardem Koziołkiem: literaturoznawcą, eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego, a co najważniejsze dla tej rozmowy - autorem kilku książek o czytaniu, pisaniu i rzecz jasna - samej literaturze. Niedługo po premierze ostatniego zbioru „Czytać, dużo czytać”, opublikowanego przez Wydawnictwo Czarne, dyskutujemy o tym, czy trzeba czytać wszystko, o współczesnych sprzymierzeńcach literatury, kanonie literackim i Oldze Tokarczuk, w której można zobaczyć Elizę Oszeszkową.I jak zwykle: ale nie tylko.

#22 Przeoczone: Literatura środka, empatia & centrum świata. "apokalipsa ludzi pracy", "Berdyczów" i "Elmet"

Przeczonone - czyli co mogło umknąć, a o czym warto mówić: W najnowszym odcinku opowiadam Wam o trzech powieściach: "Berdyczowie", "apokalipsie ludzi pracy" oraz "Elmecie"

patronaty i współprace