Search

O rynku książki

W jaki sposób książka trafia na naszą półkę? Nie wystarczy, że autor zaniesie ją do wydawcy. Posłuchaj o kulisach rynku książki: o partnerstwie z biznesem, wydawnictwach, redaktorach, agentach i strategiach. To seria na przecięciu socjologii, ekonomii i kultury.

Podcast

Co znajdziesz w Raporcie? Wywiady z artystami i artystkami,  rozmowy wokół rynku książki i sztuki. Ale nie tylko.

Źródło

W tej serii posłuchasz o tym, za co nagradza się współczesną literaturę. Rozmawiam z organizatorami, jurorami i twórcami nagród oraz festiwali literackich. Czego szukają? Czego oczekują od autorów? Czego oczekuje publiczność?

Światy

W najnowszej serii Światy rozmawiam ze specjalistami i specjalistkami od literatur z zakątków globu: zdałam sobie sprawę, że o nich, mimo bycia literaturoznawczynią i krytyczką literacką, wiem najmniej. Dlatego też głos oddaję tu ekspertkom i ekspertom: proszę gości o listę lektur, a potem zderzam swoją perspektywę laiczki z wiedzą i zajawą rozmówcy/rozmówczyni.

Błysk: solo o książkach

Błysk to seria o tym, co najnowsze. Ale nie tylko. Opowiadam o literackich premierach, przekładach, kontekstach. Czasem o przykurzonych klasykach. O własnych zachwytach. Posłuchaj raportu z literatury bieżącej

Polecane

Tove Jansson Who? Nie tylko Muminki. Czyli jak zostać artystką i zamienić życie w sztukę

Choć Jansson była Finką, pisała głównie po szwedzku. Jej życie rozciągało się niemal na cały XX wiek - od zawieruch wojennych, prez depenalizację homoseksualizmu (1971) niemalże po legalizację związków partnerskich na północy Europy. Nie ograniczało się również do Muminków. Posłuchaj opowieści o Tove Jansson - malarce, artystce i komentatorce politycznej

Toni Morrison who? O odzyskiwaniu blackstorii, sumieniu Ameryki i podejrzanym literackim Noblu

Po pierwszej prelekcji o Susan Sontag, wracam do was z drugim odcinkiem serii IKONA X WHO? Posłuchajcie opowieści o inspirujących kobietach: filozofkach, eseistkach, pisarkach i ikonach aktywizmu. Przeplatając intymne z politycznym, Toni Morrison kreśliła w swoich dziełach portrety Afroamerykanów, ukazując ich ból, radość, strach i nadzieje, stając się jednocześnie głosem sprzeciwu wobec systemowej opresji.

#30 Eduardo Halfon: Czy Żydem się jest, czy tylko bywa? O tożsamości gwatemalskiej, syryjskiej, libańskiej i polskiej oraz strategiach przetrwania (PL, ES; odcinek dwujęzyczny)

Przy okazji 15. edycji Conrad Festival udało mi się porozmawiać z pisarzem, o najbardziej złożonej tożsamości, jaką można sobie wyobrazić. Razem z Eduardo Halfonem rozmawiamy o mozaice tożsamości, czyli metaforze szafy

#29 Grzegorz Jankowicz: Literatura jako rzeczywistość. Jak czytać, żeby przetrwać?

Gdzie dziś, w sferze naszych działań indywidualnych i społecznych, znajduje się literatura? Razem z Grzegorzem Jankowiczem, filozofem literatury, krytykiem literackim, eseistą i dyrektorem programowym Conrad Festival stajemy wbrew bezsilności, zadając sobie pytanie o to, co może dać nam literatura? No i - w jaki sposób Kafka korzystałby z Facebooka? I dlaczego bał się snu?

#28 Przemek Dębowski: "Czas weryfikuje wartość literatury". O 15. latach Karakteru

W 2023 roku Karakterowi, najbardziej znanemu wydawnictwu niezależnemu, wybija 15. lat działalności na rynku. To również 15. lat zmian społecznych, politycznych i kulturalnych. O wszystkim tym opowiada jeden z trojga założycieli - Przemek Dębowski.

#27 Susan Sontag who? Czyli o co chodzi z ostatnią ikoną humanistyki

Susan Sontag - ikona, despotka, ostatnia wielka gwiazda humanistyki?

#26 WSTYD. Jak działa i skąd się bierze? O płci, klasie i rasie z dr Pauliną Małochleb

Razem z dr Pauliną Małochleb - krytyczką, akademiczką, uważną czytelniczką i twórczynią @ksiazkinaostro - rozmawiamy o WSTYDZIE.

patronaty i współprace