Źródło

#8 Źródło: Czy realizm magiczny istnieje naprawdę?

Czy realizm magiczny istnieje naprawdę?Tym pytaniem zapraszam Was do nowego cyklu w Raporcie z literatury. Zapraszam Was do „Źródła”.W „Źródle” skupiam się na przekrojowym opracowaniu tematów literackich: problemów, debat, pisarskich dorobków.A dziś zaczynamy od tematu zaproponowanego przez Was.

Czy realizm magiczny istnieje naprawdę?


Tym pytaniem zapraszam Was do nowego cyklu w Raporcie z literatury. Zapraszam Was do „Źródła”.

W „Źródle” skupiam się na przekrojowym opracowaniu tematów literackich: problemów, debat, pisarskich dorobków.

A dziś zaczynamy od tematu zaproponowanego przez Was.

  • literatura spod znaku realizmu magicznego, czyli jaka? Czy sama magia związana z codziennością wystarcza?
  • czy realizm magiczny jest poręcznym pojęciem? Dlaczego więcej utrudnia niż ułatwia?
  • czy możemy w ogóle mówić o polskim wariancie realizmu magicznego? I dlaczego najlepiej łączyć realizm magiczny tylko z latami 90. w Polsce?
  • Jak nie popaść w tanie efekciarstwo? Posłuchajcie opowieści o Marquezie, dziejach pojęcia, Andrzeju Stasiuku, Oldze Tokarczuk, japońskim kontekście, zbiorze opowiadań Weroniki Murek, sylwach współczesnych i szeregu dygresji.


Z tej strony Agnieszka Budnik i Raport z Literatury: Podcast o literaturze najnowszej. Co znajdziesz w raporcie? Wywiady z pisarzami i pisarkami, rozmowy wokół rynku książki i nagród literackich. Ale nie tylko. Opowiadam też sama o premierach, przekładach i literackich kontekstach. Czasem też o przykurzonych klasykach. Więcej informacji o podcaście znajdziesz na stronie raportzliteratury.pl