O rynku książki

#21 Olga Wróbel (Kurzojady): nadzieje na 2023 i porachunki z 2022. O krytyce literackiej, prozie i rynku

Razem z Olgą Wróbel, założycielką Kurzojadów, muzealniczką, recenzentką wewnętrzną wydawnictw oraz krytyczką literatury rozmawiamy o nadziejach na 2023 rok i porachunkach z 2022. Czego jeszcze możecie się spodziewać?

Razem z Olgą Wróbel, założycielką Kurzojadów, muzealniczką, recenzentką wewnętrzną wydawnictw oraz krytyczką literatury rozmawiamy o nadziejach na 2023 rok i porachunkach z 2022. Czego jeszcze możecie się spodziewać? Lista tematów poniżej:

Czy da się być „niezależną” krytyczką? I dlaczego potrzebny do tego inny etat?

Co zaskoczyło nas  w 2022?

- czyli o powrocie publiczności na festiwale i ucieczce ze spotkań literackich

Książki, które warto, a o które przeszły bez echa:

Z czego żyje pisarz? I dlaczego to ważne pytanie dla objętości książki?

Dokąd prowadzi pęd za nagrodami (i dlaczego - spoiler - na manowce)? I czy zbawią nas systemy stypendialne? Czyli słów kilka o nagrodozie, aferze z tegorocznym Grand Pressem i środowiskowej niechęci do zmian.

Czy seriale są dziś tym, czym w XIX. wieku była wielka powieść realistyczna?

Dlaczego Olga Wróbel życzy sobie więcej literatury eksperymentalnej w 2023 roku? A także: o zmorach polskiej literatury, czyli reprodukowaniu motywów, pisaniu „na temat” i wyraźnym kryzysie wyobraźni.

Czy w tych czasach jest jeszcze miejsce na nowego Ulissesa, Boską komedię i inne klasyki (oraz nagrody dla nich)? I dlaczego na dwoje babka wróżyła - czyli między czytaniem krytycznym a „użytkowym” :)

Dużo uwagi poświęcamy również krytyce literackiej:

  • dlaczego negatywna recenzja obraża?
  • jak wygląda praca krytyków i dlaczego nie tak, jak sądzicie?
  • kiedy krytyczka/krytyk może sobie pozwolić szczerą recenzję?
  • jaka jest przyszłość tego zawodu?
  • dlaczego partnerstwa z wydawnictwami i innymi podmiotami prywatnymi nie zawsze są złem wcielonym?
  • mówimy o nieudanych romansach z literaturą gatunkową nastawionych na sprzedaż: „Tango” Witkowskiego, proza Natalii Fiedorczuk i Gai Grzegorzewskiej;
  • dyskutujemy o słabościach: mieszaniu prozy z felietonem i pisaniu wciąż o smutnych 30. latkach z wielkich miast i ich kryzysach tożsamości, emocjonalnym szantażu pisarek wobec krytyczek i rozgraniczeniu własnych doświadczeń od fikcji (spoiler: krytykować po prostu należy, to nie pamiętnik do szuflady).
  • co najbardziej nas wkurza, czyli o sztucznie wypromowanych książkach, które pchają się na nasze półki i postach sponsorowanych.

Sekcja pytań filozoficznych, czyli: jak promować czytelnictwo w odpowiedzialny sposób.

I last but not least: czego życzymy sobie w 2023 roku i na co czekamy?

- ja: proza Clarice Lispector w Wydawnictwie Filtrach

- Olga: powieść eksperymentalna, wybór prozy zapomnianych polskich pisarek


Patronem odcinka jest Audioteka - dobrze opowiedziane historie oraz Wy - wspaniali Patroni i wspaniałe Patronki Raportu.

Jeśli masz ochotę wesprzeć moją pracę, możesz zdecydować się na dowolną wpłatę w serwisie Patronite i dołączyć do naszej społeczności :)

https://patronite.pl/raportzliteratury

Dzięki!

Agnieszka