Źródło

Toni Morrison who? O odzyskiwaniu blackstorii, sumieniu Ameryki i podejrzanym literackim Noblu

Po pierwszej prelekcji o Susan Sontag, wracam do was z drugim odcinkiem serii IKONA X WHO? Posłuchajcie opowieści o inspirujących kobietach: filozofkach, eseistkach, pisarkach i ikonach aktywizmu. Przeplatając intymne z politycznym, Toni Morrison kreśliła w swoich dziełach portrety Afroamerykanów, ukazując ich ból, radość, strach i nadzieje, stając się jednocześnie głosem sprzeciwu wobec systemowej opresji.

Tym razem znajdujemy się na granicy dwóch stanów: Kentucky i Ohio. Toni Morrison w swojej twórczości zadaje pytania z gatunku tych najtrudniejszych - a co, jeśli nie ma dobrego wyboru? Czym jest życiopisanie? I dlaczego Literacka Nagroda Nobla miała szansę odmienić zasady gry? Jak mówić o klasowym i rasowym wykluczeniu?

✨Co łączy Jima Morrisona z Toni M? Czym jest życiopisanie? I co ma z tym wspólnego Flaubert?

✨Blackstoria, czyli co? O dziejach pewnego - świeżo ukutego (pewnie wcale nie) - pojęcia i szczególnym typie podglądactwai w całości odcinka: o staroświeckim i potężnym Noblu, konwencji horroru i przełamywaniu granic gatunku, sprawach paranormalnych, geopolitycznych i Oprze Winfrey.

I jak zwykle - ale nie tylko!

Po pierwszej prelekcji o Susan Sontag, wracam do was z drugim odcinkiem serii IKONA X WHO? Posłuchajcie opowieści o inspirujących kobietach: filozofkach, eseistkach, pisarkach i ikonach aktywizmu.

Przeplatając intymne z politycznym, pisarka kreśliła w swoich dziełach portrety Afroamerykanów, ukazując ich ból, radość, strach i nadzieje, stając się jednocześnie głosem sprzeciwu wobec systemowej opresji.

🔍 O Toni Morrison:- Swoją pierwszą powieść, "The Bluest Eye", opublikowała w 1970 roku, rozpoczynając karierę, którą koronowała Nagroda Pulitzera za "Beloved" i Literacka Nagroda Nobla przyznana jej w 1993 roku.

- Morrison nie tylko pisała, ale także pracowała jako redaktorka w Random House, gdzie pomagała kształtować literaturę afroamerykańską, promując twórczość takich autorek jak Angela Davis czy Gayl Jones.

✨Moja audycja powstaje dzięki Wam - Jeśli masz ochotę wesprzeć moją pracę, możesz zdecydować się na dowolną wpłatę w serwisie Patronite i dołączyć do naszej społeczności :)

https://patronite.pl/raportzliteratury